A manuálterápia árát a konzultáció, illetve az állapotfelmérés után lehet meghatározni. A manuálterápia árakról a Gyógytornászom weboldalán is tájékozódhatsz bővebben. Nagyon sokan választják manapság ezt a kezelési módszert, ami egyáltalán nem meglepő, hiszen kifejezetten eredményes.
A test különböző részeire, például az izmokra, az ízületekre és a kötőszövetekre gyakorolt speciális technikákat alkalmazva segít a fájdalom csökkentésében, a mozgékonyság javításában, valamint az egészség helyreállításában. Érintésen alapuló módszer, aminek alkalmával a terapeuta kézi technikákat alkalmaz az érintett területeken. Ezek a mozdulatok lehetnek manipulatívak, nyújtók, mobilizálók vagy más specifikus eljárások a probléma típusától és helyétől függően.
A manuálterápia eredményesen enyhíti a különféle panaszokat. Ezen kívül hatékonyan javítja a mozgáskoordinációt és csökkenti a stresszt. Az érintés nyugtató hatással lehet az idegrendszerre, ezáltal oldja a feszültséget. Bizonyos technikák képesek a gyulladás csökkentésére, aminek köszönhetően jelentősen javul az izmok állapota.
Milyen technikákat foglal magába?
A manipuláció gyors és rövid mozgatásokból áll az ízületek helyes pozíciójának, illetve funkciójának helyreállítása érdekében. Ez a beavatkozás segíthet az izmok merevségének és fájdalmának enyhítésében, valamint a mozgékonyság javításában. A mobilizáció során lassabb, kontrolláltabb mozdulatokat alkalmaznak az ízületek körül. Ez a remek technika nagymértékben javítja a rugalmasságot.
A nyújtás során a terapeuta különböző mozgásformákat alkalmaz az izmok és a szövetek megnyújtására, azaz lazítására. A lágyrésztechnikák a kötőszövetek, a fasciák és más lágyrészek kezelését célozzák meg. Ezek a beavatkozások csökkentik az izmok feszültségét, javítják a vérkeringést és a szövetek rugalmasságát.
A triggerpontok olyan kis fájdalmas területek, amik feszültséget okozhatnak. A manuálterápia ezeknek a pontoknak a kezelésében is igencsak hatékony, szóval kijelenthető, hogy az alkalmazási területe széles. Érdemes megjegyezni, hogy a terápia általában része egy terjedelmesebb folyamatnak, ami más beavatkozásokat is magába foglal, például gyógytornát, masszázst vagy fizikoterápiát.
Milyen lépésekből áll a terápia?
A konzultáció alkalmával a szakember és a páciens átbeszélik a panaszokat, majd kitűzik a célokat. Ezután egy alapos fizikai vizsgálat következik. Az értékelés alapján a terapeuta felállít egy egyéni tervet, ami többek között magába foglalja a szükséges gyakorlatokat. A folyamat része a manipuláció, a mobilizáció, a nyújtás és a többi speciális technika, amik együttesen javítják az ízületek mozgékonyságát, enyhítik a fájdalmat, illetve optimalizálják a testtartást.
A szakember folyamatosan figyeli a páciens reakcióját és állapotát. Amennyiben szükségesnek látja, akkor módosítja a tervet a jobb eredmény elérésének érdekében. Általában javasol otthoni gyakorlatokat is, amik fokozzák a terápia hatékonyságát és enyhítik a tüneteket. Emellett tanácsot adhat olyan tevékenységek elkerülésére vagy módosítására, amik összefüggésbe hozhatók a panaszok megjelenésével.